e
sv

Ücretsiz doğal gaz uygulaması mayıs ayına kadar devam edecek: 153 TL’yi her ay devlet ödeyecek

213 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Karadeniz gazı müjdesinin ardından başlayan ücretsiz 25 metreküp doğal gaz uygulaması, 1 Mayıs 2024 tarihine kadar geçerli olacak. Uygulama ile faturalarda 25 metreküpe denk gelen 153 liralık pay, devlet tarafından karşılanmış olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz gazının devreye alınması töreninde aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gaz bedelinin bir yıl boyunca faturalardan düşüleceğini müjdelemişti.

Nisan ayında tüm doğal gaz ödemeleri devlet tarafından karşılandı. İlkbahar ve yaz aylarında ise doğal gaz tüketimleri düşen milyonlar, faturası ödemedi. O tarihten bugüne kadar toplam 3.2 milyar metreküplük doğal gaz bedeli hazine tarafından karşılanırken, yapılan toplam destek miktarı 16 milyar TL’yi buldu.

Ancak havaların soğuması ve doğal gaz vanalarının açılması ile birlikte bu aydan itibaren 25 metreküpü ücretsiz olmak üzere fatura ödeme dönemi yeniden başlayacak.

Bu kapsamda 25 metreküp doğal gaz uygulaması 1 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecek. Konutlarda doğal gaz metreküp fiyatlarında Türkiye ortalamasının 6.13 TL olduğu düşünüldüğünde, bu tarihe kadar faturalardan aylık 153.25 TL alınmayacağı hesaplandı.

Ön ödemeli sayaç kullanıcıları ise kendi satın aldıkları gazdan ön tüketim yapacaklar, yeni yüklemeye gittiklerinde 25 metreküplük hak edişleri kartlarına ücretsiz yüklenerek mahsuplaşma yapılacak.

Ücretsiz doğal gaz uygulaması kapsamında vatandaşın faturalarına Mayıs 2024’e kadar toplamda 43 milyar TL’lik katkıda bulunmuş olunacak.

Mevcutta doğal gaz faturalarının yüzde 75’ini, elektrik faturalarının ise yüzde 50’sini sübvanse etmeye devam eden hükümet, geçen yıl vatandaşa 200 milyar TL’lik enerji desteği verdi. Bu yıl ise bu desteğin 394 milyar TL’ye çıkacağı öngörülüyor.