e
sv

Skandal sızıntı: Türkiye’de yaşayan herkesin verileri bir internet sitesinde yayımlanıyor

97 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir internet sitesinde, Türkiye’de yaşayan herkesin TC numarası, telefon numarası ve adresi açık şekilde yayımlanıyor. Ücretli aboneler; tapu ve diğer özel bilgilere de ulaşabiliyor.

Bir internet sitesi, ücretli ve ücretsiz üyelik karşılığında Türkiye’de ikamet eden herkesin bazı özel bilgilerini açıktan paylaşıyor.

Free Web Turkey‘in aktardığına göre, e-mail hesabı ile kayıt olunabilen “S… paneli” isimli sitede vatandaşların isim ve soy isimleri, açık adresleri, telefon numaraları ve banka hesap bilgileri gibi kişisel verileri kolayca bulunabiliyor. Ücret ödeyerek üye olanlar ise kişilerin tapu veya birtakım finansal bilgileri gibi başka özel bilgilerine de ulaşabiliyor.

Türkiye’de yasal olarak ikamet eden ve e-Devlet sistemine kayıtlı yabancı uyruklu kişilerin de kişisel bilgileri sitede yer alıyor.

5 BİNDEN FAZLA KULLANICI VAR

Bunlara, bir kişinin ismi ve soyismi aratılarak kolayca ulaşılıyor. Sitede halihazırda 5 binden fazla kullanıcı bulunduğu gözüküyor.

Gelişmeyi değerlendiren MLSA Eş-Direktörü Veysel Ok, ortada büyük bir suç olduğunu söylerken savcıların harekete geçmesi gerektiğini belirtti:

“Türkiye’de yaşayan herkesin bütün kişisel verileri, kişilerin akrabalarına dair kişisel veriler, IBAN ve banka bilgileri, tapu bilgileri, adres bilgileri ele geçirilmiş durumda. Bu veriyi ele geçirenler Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) ve Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında büyük bir suç işledi. Ancak bu sadece verileri çalanların değil, Türkiye’de yaşayan insanların verilerini korumayan devlet yetkililerinin de işlediği bir suç…”

TEDBİRSİZLİK ŞAŞIRTICI DEĞİL

Şu anda herhangi bir kişinin, istediği kişinin her türlü bilgisine ulaşma şansına sahip olduğunu belirten Ok, “Bu büyük ve korkunç sonuçlar ortaya koyan bir suç” diye konuştu. Bu tedbirsizliğin şaşırtıcı olmadığını söyleyen Veysel Ok, “Eski İçişleri Bakanı, telefonunda KİM diye bir uygulama kullanıyordu. Bunun da hukuksuz olduğunu söylemiştik. İçişleri Bakanlığının dahi kişisel verilere özen göstermediği bir durumda, vatandaşların güvenliğini kim koruyacak? Savcıların hem bu verileri çalanlar, yayınlayanlar, hem de verilerin korunması yönünde tedbir almayanlar hakkında acilen harekete geçmesi gerekir.”

Veysel Ok, “Biz zaten kendi adımıza kişisel olarak hem İçişleri Bakanlığına dava açacağız, hem de sorumlular hakkında suç duyurusu yapacağız” dedi.