e
sv

Ruh Eşimizle Gerçekten Benzer Miyiz?

1461 Okunma
avatar

ykslslnts

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sen benim ruh eşimsin… Ne kadar büyülü 4 kelime değil mi? Peki ya bu dört kelime aslında anladığımız anlamda değilse? Ya ruh eşinden kasıt bambaşka bir şeyse diye hiç düşündünüz mü? Ben düşündüm.

Ruh eşi belki de günlük hayatta en çok aşina olduğumuz belki de bulmayı en çok istediğimiz o büyülü kavram. Kendinin aynısını karşı cinste bulmayı yeğleyen insanlardan duyarız bunu. Ama bence bu böyle değil. Ruh eşimizin bizi tamamlaması gerekir. Tamamlanmak için ise eksik parçalara ihtiyacımız vardır. Kendimde olan parçalarla tamamlanmayı beklemek saçmalık olur. Eksik olan bizi tamamlayacak olan, ruh eşimizin bizde olmayan o parçaları barındırması gerekir ki tamamlanalım. O eksik parçalar onda olmalı ki biz eş olabilelim öyle değil mi? Bu yüzden aynı olmayı beklemek toplumun kalıplaşmış düşüncesine boyun eğmek gibi geliyor bana. Büyük ihtimalle bu yazıyı okuduktan sonra size de 🙂

Ama bu demek değil ki ruh eşimiz bizden apayrı olacak. Tabii ki aynı özelliklerimiz de olacak ama onun bizimle tamamen aynı, bizim yansımamız olduğunu da söyleyemeyiz. Hayatın bir yapbozdan ibaret ve parçaları tamamlaman gerekir. Yoksa hayatın tamamlanmaz, yarım yaşamış sayılırsın. Her parçanın aynı olmadığını sen de biliyorsun. En özel parçanın en farklı olan olduğunu, en nadide parçanın eksikliğinin acısını… Neticede farklılıklar güzeldir, güzeldir de insan da tamamlanmaya muhtaçtır. Farklılıkların onu tamamladığını fark edebilen ve buna aşık olan insanlardan olmak herkese nasip olsa, dünya yaşanabilir bir yer sayılabilirdi.