e
sv

Milli güreşçi Buse Tosun Çavuşoğlu dünya şampiyonu oldu

4236 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sırbistan’da düzenlenen 2023 Dünya Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 68 kiloda mücadele eden milli sporcu Buse Tosun Çavuşoğlu, altın madalya kazandı.

Başkent Belgrad’da devam eden organizasyonda Buse, kadınlar 68 kilo finalinde Moğolistan’dan Delgermaa Enkhsaikhan ile karşılaştı.

Sırbistan’da düzenlenen 2023 Dünya Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 68 kilo finalinde dünya şampiyonluğuna ulaşan milli güreşçi Buse Tosun Çavuşoğlu yurda döndü. Çavuşoğlu’nu İstanbul Havalimanı’nda yakınları ve sevenleri tarafından karşılandı. ( Cem Tekkeşinoğlu – Anadolu Ajansı )

Müsabakayı tuşla kazanan milli güreşçi, kariyerindeki ilk dünya şampiyonluğunu elde etti. Buse, dünya şampiyonalarında daha önce 2 bronz madalya almıştı.

Buse Tosun Çavuşoğlu ayrıca Yasemin Adar Yiğit’ten sonra dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk kadın güreşçi oldu.

Final karşılaşmasının ardından Buse ile telefonda görüşen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, milli sporcuyu tebrik etti.

İlk maçında Moldovalı Irina Ringaci, son 16 turunda da Meksikalı Alejandra Rivera Arriaga’yı tuşla yenen Buse, çeyrek finalde Çek Adela Hanzlickova’yı 8-0 mağlup etmişti.

Japon Ami Ishii ile yaptığı yarı final karşılaşmasını teknik üstünlükle kazanan milli sporcu, adını finale yazdırarak 2024 Paris Olimpiyatları’na kota almıştı.

“Rüya gibi bir gün yaşıyorum”
Başkent Belgrad’da devam eden 2023 Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’nin ilk altın madalyasını alan Buse, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Rüya gibi bir gün yaşıyorum. Altın madalya alarak ülkeme dönüyorum. Şu anın hayalini o kadar kurdum ki Avrupa şampiyonalarında maçlarımı son saniyelerde kaybetmiştim.” diye konuştu.

Sırbistan’da düzenlenen 2023 Dünya Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 68 kilo finalinde dünya şampiyonluğuna ulaşan milli güreşçi Buse Tosun Çavuşoğlu yurda döndü. Çavuşoğlu’nu İstanbul Havalimanı’nda yakınları ve sevenleri tarafından karşılandı. ( Cem Tekkeşinoğlu – Anadolu Ajansı )

Kendisini destekleyen herkese teşekkür eden Buse, “Bugün burada onların desteği ve emeği sayesinde bu altın madalyayı boynuma taktım. Gerçekten çok mutlu ve gururluyum. İnşallah, olimpiyatlarda da ülkeme altın madalya kazandırırım.” ifadelerini kullandı.

Yasemin Adar Yiğit’ten sonra dünya şampiyonluğu yaşayan ilk Türk kadın güreşçi olan Buse, şunları kaydetti:

“Biz çok emek verdik. Maçlarım son saniyelerde kıl payı kaçtı. Turnuvalarda ülkeme sayısız altın madalya kazandırdım ama bu dünya şampiyonluğu bambaşka bir şey. Olimpiyatlardan bir sene önceki dünya şampiyonluğu gerçekten her sporcuya nasip olmayan bir şey. Rabbim bunu bana nasip etti. Bizim hedefimiz olimpiyatlar. İnşallah, orada da ülkeme altın madalya kazandıracağım.”

Rakipleri karşısında üstün bir performans ortaya koyan ve maçlarının çoğunluğunu tuşla kazanan milli güreşçi, “Yaklaşık 10 aydır kamptayız, çok büyük fedakarlık yaptık. Eve gitmedik, bütün takım arkadaşlarım inanılmaz çaba sarf etti. Takımımla gurur duyuyorum. Bronz madalya maçına çıkan arkadaşlarım oldu. İnanıyorum ki onlar ileride bizden sonra bayrağı en iyi temsil edecek kişiler.” değerlendirmesinde bulundu.

Sırbistan’da düzenlenen 2023 Dünya Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 68 kilo finalinde dünya şampiyonluğuna ulaşan milli güreşçi Buse Tosun Çavuşoğlu yurda döndü. ( Cem Tekkeşinoğlu – Anadolu Ajansı )