e
sv

Kadınlar Gerçekten Fit Erkek Yerine Tombul Erkekleri mi Daha Çok Tercih Eder?

2413 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kadın ve erkeklerin ilişki algılarına dair yardımcı olabilecek bir yazı.

Kadınların fit erkek yerine tombul erkek tercihi… tabii ki ama “sağlayıcı” olarak. bunu mu istiyorsunuz? istemiyorsanız okumaya devam:

Kadınlar üremek için fit; sağlayıcılık için tombul erkeği tercih eder. çünkü fit, hafif kaslı erkek maskülen bir çizgidedir. ilgili bilimsel çalışmaya şuradan da ulaşılabilir. buna hipergami başlığında temel olarak alfa döller(kısa dönem, üreme), beta öder (uzun dönem, sağlayıcı) diyoruz. demek ki önceliğimiz neymiş? bahanelere son verip, yağlardan kurtulmak!

Kadınların yumurtlama dönemi öncesi bu erkekleri daha çekici bulurken, sonrasında korunma, şefkat gibi sağlayıcı özellikler ve düşük testosteron etkisi gösteren toplu erkekleri tercih eder. hipergami ise tam bu 2 ucun ortasındaki ideal erkeği seçme üstünde kuruludur. çünkü bir uç kadına yatırım yapmaz, diğer uç ise kadında doğal çekim oluşturmaz.

Alfa yatırım yapmadan kısa sürede kadınla cinsel etkileşime girer fakat beta bunun için kaynaklarını feda etmelidir. işin temel sırrı “testosteron” oranıdır. yalnız ilgili makale bir şeyin daha altını çiziyor, “aşırı maskülen kaslı” erkeği kadınlar daha az tercih ediyor. şunu hep söylerim erkeğin makyajı üst vücudu ve bel-kalça oranıdır. üstteki çalışma sadece görsel nitelik üstünden yapılsa da psiko-sosyal varlıklar olduğumuz için toplamda zihinsel ve davranış odaklı kısmı da atlamamak gerekiyor. sonuçta buradaki erkeklerin örneğin bir barda tanımadığınız kadına davranışlarınız da önemli. insan faktörünün girmesiyle karşı tarafı ne kadar etkileyebileceğiniz değişir.

Örneğin 80’lerin rock yıldızları neden birçok kadınla birlikte oluyordu? mesele sadece yüksek statüleri değil, sinyalleme yapan görsel nitelikleriydi, ne kadar renkli giyinseler de saçları uzun olsa da net bir şey vardı “fit ve kaslı” yapıya sahiptiler. bildiğiniz yüzücü vücudu vardı hepsinde. üstteki makalede olduğu gibi “aşırı maskülen” değillerdi, maskülen ve statü sahibilerdi. çünkü grup koçları, menajerleri kadınların ilgisini serserilik, umursamazlık yanında fit vücutların çektiğini biliyordu. hepsi kendi vücutlarına yatırım yaparak güçleniyordu. bu olmasaydı, başarılı olamazlardı.