e
sv

İlişki Devam Ederken Eşlerden Birinin Aniden Yokları Oynaması..

963 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sadece ikili ilişkilerde değil, her türlü insan ilişkisinde birden aramalara ve mesajlara cevap vermeme, kapıyı açmama gibi davranışlarla kendini belli eden bu ilginç hali sizlerle birlikte inceliyoruz…

Ghosting’de durum tam olarak şöyle oluyor..

Burada karşı tarafı bir şekilde tavlamışsınız veya böyle bir durum yok.. Ama o kafayı iyice size takmış durumda. Karşı tarafın aramalarına ve bağlantı kurma çabalarına karşılık, siz net biçimde “hayır” ya da “görüşmek istemiyorum, şu an işim var, sonra görüşelim” gibi mesajlar vermiyorsunuz, aksine ne olur ne olmaz diyerek kapıyı açık tutuyorsunuz.

Bu arada eş zamanlı olarak bütün opsiyonlarınızı değerlendirme halindesiniz, Ghost edilen taraf sizin opsiyon listenizde yer alıyor, ama ilk sırada değil. Ancak, ya doğanız böyle olduğu veya iletişim özürlü olduğunuz için bu durumu Ghost ettiğiniz tarafa bildirerek onun da bu duruma göre pozisyon almasına da şans tanımıyorsunuz.. Aslında, kimse masum ayaklarına yatmasın şimdi… Belki karşı taraf bu durumu kabullenmeyip çekip gidecek, ya da belki “bana uyar” diyecek, bunu bilmiyoruz. Neyse, sonuçta etik olan her durumda bunu karşı tarafa bildirmek olmalı bana göre..

Bir de bunun breadcrumbing versiyonu var ki orada da yüzyüze görüşme bile yok esasında. Tabiri caizse, breadcrumber kişisinin hani derler ya “ben daha ölmedim, burdayım!” (veya ingilizcesi egoboosting ) yani ego tazeleme amaçlı olarak karşıdaki kişiyi oltada tutma çabası gibi düşünülebilir.

İki türlü Ghosting mevcuttur..

birincisi keyif vari Ghosting yapanlar, bu kişiler ağır Narsisistiklerdir veya paranoyak görüşümce, karşıdaki kişi hiçbir kötü niyetli iletişim yapmamasına rağmen onlarla istedikleri zaman iletişimi bozabileceklerini düşünen, onları oyuncak gibi kullanan, Bir neden veya açıklama yapmayı bile kendine zor bulan grup, Ghosterların çoğunluğu bu gruptandır. Bunlar yaptıkları işlerin karşı insanda nelere sonuçlanacağını bilmeyen bireylerdir.. Empati oranları bayağı düşüktür. Ghostlanmış insanın yaşayacağı bunalımı, psikolojik bunalımı, ona yaşatacağı kötü hissi algılayamayan bir gruptur.

İkinci ghosting grubu zorunluluktan dolayı ghostlayanlardır. Bunlar genel olarak eylemlerinde bayağı bir haklıdır. Çünkü iletişim de karşı tarafın iletişimi kötü kullandığı ya da karşı tarafın gerçekleştirdiği zorbalık durumlarında yapılan eylemdir. Karşı tarafa istenildiği kadar neden verilirse verilsin, karşı taraf iletişimi bitirmeyi red edecektir. Bu sebeple, burada ghosting kullanmak haklı ve doğru bir durumdur.