e
sv

Her Gün Hurma Yemek İçin 6 Neden

2436 Okunma
avatar

Op. Dr. Mukaddes Kurt

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mükemmel bir doğal tatlandırıcı olarak bilinen hurma, sağlığınız ve güzelliğiniz için birçok yönden faydalı olabilecek lezzetli ve besleyici bir atıştırmalıktır. Sakızımsı ve tatlı aroması sayesinde en az şekerli tatlılar kadar lezzetlidir, üstelik sizin için çok daha faydalıdır. Şekere ve çikolataya sağlıklı bir alternatif olmasının yanı sıra hurma, sindirime de yardımcı olabilir. Hatta doğum sürecinizin daha kısa ve kolay olmasını bile sağlayabilir.

Enfes ve zengin tadından dolayı hurmaları çok seviyoruz. Bu yüzden, onları yemenin sağlığımıza birçok şaşırtıcı fayda sağlayabileceğini öğrendiğimizde çok heyecanlandık!

1. Kabızlığı önleyebilir.

Lezzetli ve tamamen sağlıklı bir atıştırmalık olmasıyla beraber hurma, düzenli olarak tuvalete çıkmanıza da yardımcı olabilir. Hurmanın lif oranı yüksek olduğundan, genel olarak sağlığımız için faydalıdır ve kabızlığı önleyebilir. Araştırmalar, 21 gün boyunca düzenli olarak hurma tüketen kişilerin büyük tuvalete çıkma sıklığında önemli bir artış olduğunu göstermiştir.

2. Cildinize iyi gelir.

Doğru ürünleri kullanmak ve cildinizin iyice nemli kalmasını sağlamak, ışıl ışıl, genç görünen bir cilt elde etmek için oldukça önemlidir. Ancak asıl cilt bakımı içeriden başlar. Beslenme rutininize birkaç tane hurma ekleyerek, cildinizin hücreleri zararlı serbest radikallerden koruyan antioksidan ihtiyacını kolaylıkla giderebilirsiniz. Diğer kuru meyvelerin arasında en yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğundan, hurma tüketmek cildinizin daha uzun süre genç kalmasına yardımcı olabilir.

3. Doğum sürecini kolaylaştırabilir.

Her hamile kadın, vücudu doğuma hazırlamanın bir sürü yolu olduğunu bilir. Hurma yemek ise kesinlikle bunlardan en kolayı ve lezzetlisidir. Araştırmalar, doğum yapacağınız tarihten önceki 4 hafta boyunca günde 6 tane hurma yemenin doğum sürecini kolaylaştırabileceğini ve suni sancı kullanma gereksinimini azaltabileceğini kanıtlamıştır. Öyle ki her gün hurma yiyen kadınlar, hiç hurma yemeyen kadınlara kıyasla doğumda ortalama olarak 4 saat daha az kalmışlardır.

4. Tatlı ihtiyacınızı karşılayabilir.

Kendinizi yorgun veya acıkmış hissettiğinizde muhtemelen bir kurabiyeye ya da bir dilim keke eliniz gider. Ancak birkaç tane hurma, aslında beyaz şekere harika bir alternatif olabilir. Kendiliğinden tatlı olup, karamele benzeyen lezzetli bir aromaya sahip olduğundan dolayı hurma, birçok tarifte kolayca beyaz şekerin yerini alabilir.

5. Daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Beslenme rutininize birkaç tane hurma eklemek, uzun zamandır yaşadığınız uykusuzluk sorununu nihayet ortadan kaldırmanın kolay bir yolu olabilir. Tıbbi uzmanlar, uyandıktan sonra 30 dakika içerisinde yalnızca 2 tane hurma yemenin kan şekerinizi dengeleyebileceğine ve günün sonunda güzel bir uyku çekmenize yardımcı olabileceğine inanıyor.

6. Beyin sağlığınızı destekleyebilir.

Büyük bir sunumdan veya önemli bir sınavdan önce kendinizi gergin hissediyorsanız birkaç tane hurma yiyerek açlığınızı bastırabilir ve sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz. Araştırmalar, hurma yemenin hafızanızı güçlendirebileceğini ve beyin gücünüzü artırabileceğini gösteriyor.

Sık sık hurma yer misiniz? Hurmanın bu yararlarından hangisi sizi en çok şaşırttı?