e
sv

Güneş Gözlüğü Ne Zaman Bir Aksesuar Olarak Kullanılmaya Başladı?

855 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güneş gözlüğü, şimdilerde bir aksesuar olarak hayatımızın olmazsa olmazlarından biri ancak bir zamanlar bu durum böyle değildi.

Görme bozukluğunu gidermek üzere dumanlı kuvarstan yapılmış lensler 12. yüzyılda çin’de ve yüzyıllar öncesinde gürcü gözlüklerinde karşımıza çıkabilmektedir. sessiz sinema yıldızlarının da gözlerini güçlü stüdyo ışıklarından korumak için özel gözlükler kullandığı bilinmektedir.


ancak, güneş gözlüklerinin, özel ekipman statüsünden çıkıp uygun fiyatlı moda aksesuarları olarak anılmasını sağlayan kişi foster grant gözlük şirketinin kurucusu sam foster olarak bilinir. foster, 1929 yılında abd, new jersey sahillerinde, seri üretimini yaptığı gözlükleri satmaya başladı. güneş gözlükleri ve pratik faydaları hollywood sayesinde popülerlik kazandı.

bundan 8 yıl sonra, abd pilotlarına yönelik yeni teknoloji arayışları, ray-ban’ın en meşhur modeli olan rayban aviator’un ortaya çıkmasını sağladı. 1938 yılına geldiğinde ise güneş gözlükleri, dergilerde “şehir sokaklarında kullanmak için yeni bir moda” şeklinde anılacak kadar moda haline gelmişti.