e
sv

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız Bir Tarihi Olay: Tanganyika Gülme Salgını

1115 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

1962 yılında Tanganyika’da (şimdiki adıyla Tanzanya) gerçek olduğuna inanamayacağınız bir olay yaşanmış.

Salgın, 30 ocak 1962’de tanganyika’nın kashasha kentinde sadece kızların kaldığı bir yatılı okulda başlıyor..

Öğrenciler arasındaki bir şaka sonucu başlayan gülme, gelişigüzel bir şekilde tüm yatılı okula yayılıyor. yatılı okulda yaşları 12 ile 18 arasında değişen 159 öğrenciden 95’ini etkiliyor gülme salgını. belirlemelere göre salgının etkisi kişiden kişiye değişmiş. Bazı kişilerde birkaç saat, bazılarında ise dile kolay fakat tam 16 gün boyunca sürmüş…

Öğretmenler bu salgından etkilenmemiş ancak olayın önüne ne yaptılar ise bir türlü de geçememişler. öğrencilerin derslerine konsantre olamadıklarını belirten öğretmenler, 18 mart 1962’de okulun kapatılmasını istemişler ve okul o tarihte direk kapatılmış.

Okul kapatılmış kapatılmasına ancak, gülme salgını yayılmaya devam etti. Tanganyika’nın Nshamba köyünde nisan ve mayıs aylarında okul çağındaki çocuklar ve genç yetişkinlerden oluşan 217 kişi salgından etkilenmiş ve gülerek eğlendi.

Kashasha’daki okul 21 mayıs’ta yeniden açılmış. mayıs’tan haziran’a kadar açık kalan okul sayesinde salgın bukoba yakınlarına kadar yayılmış ve bu sayede 48 kişi daha salgından etkilendi.

Yetkililer duruma el atmış ve salgının patlak verdiği okula dava açılmış..

Okuldaki öğrenciler çevre köylerdeki okullara dağıtılmışlar. çevre köylerdeki okullara giden kızlar orada da benzer etkiye sebep olmuşlar ancak salgın, başladıktan 6-8 ay sonra tamamen sona ermiş.

toplamda 14 okul kapatılmış tanganyika’da bu mevzu yüzünden. yaklaşık 1000 kişi de olaydan etkilenmiş. gülme salgını denildiğine bakmayın, durmadan gülmek insana iyi gelen bir şey değil. zaten bu olay sonucunda da o bölgede birçok genç ağrı çekmiş, baygınlık ve kızarıklık atakları geçirmiş.

Nasıl oldu da böyle bir olay meydana geldi?

Uzmanlar yaptığı araştırmaya göre bu durumun sebebi toplumsal histeri. Toplumsal histeri genellikle çok fazla güçlü olmayan topluluklarda meydana geliyor ve düşük statüye sahip olan insanlar için son çare gibi bir şey. Bir şeylerin yanlış olduğunu ifade etmenin bir yolu.

Purdue üniversitesi’nden charles f. hempelmann, tanganyika gülme salgınının “stres” kaynaklı olduğunu belirtmiş. 1962’de tanganyika bağımsızlığını yeni kazanmış. bu sebeple de öğrenciler; öğretmenlerin ve ailelerin kendilerinden daha fazla beklentiye girdiğini belirtmişler ve aşırı stres yaşamışlar. öğrenciler de kendilerine böyle bir kaçış yolu bulmuşlar ve tarihteki en ilginç olaylardan birine imza atmışlar.