e
sv

Çocuk Sahibi Olamayan Akrabaya Kendi Çocuğunu Vermenin Yol Açtığı Toplumsal Sorunlar

17475 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çevremizde mutlaka gördüğümüz bu durumun ardında ağırlığını olanca gücüyle hissettiren bir dram var aslında.

Üzerine çok az konuşulan ama gördüğüm kadarıyla ülkemizde çok yaygın olarak yaşanan bir hadise. farkında olunmayan yaralarımızdan biri…

Akrabaların bir tanıdığı bunu yapmış. bazı hikayeler çok iz bıraktığından herhalde, tekrar tekrar anlatmıştır bunu. iki kız kardeş, birinin çocuğu olmuyor, diğerinde 3 çocuk. kardeşi için, bir nevi sipariş üzerine çocuk doğurup alt katında oturan kız kardeşine veriyor. sürekli görüşüyorlar elbette. çocuk büyüyor ve babasının küçük bir kopyası, sapsarı saçlı mavi gözlü, yüz hatları biyolojik babasının birebir aynısı. daha ilginci biyolojik babaya aşırı derecede düşkün. ne zaman oturmaya gelseler kalkacakları zaman “ben y. amcalarla kalmak istiyorum” diye ağlıyor. o öyle dedikçe iki kız kardeş de hüngür hüngür ağlıyor. tam bir aile dramı.


bunu yaşayan ya da bu olaydan dolaylı etkilenen bir çok hastam oldu. hikayelerini dinledim. yaralarını onarmaya çalıştık birlikte. 

“kardeşimin çocuğu yok, 3 numarayı ona vereyim” diyen mi dersiniz, sırf vermek için çocuk doğuran mı..komşuya tuz verir gibi çocuk vermek. nasıl bir aymazlıktır hiç anlayamam.

bu olay öylesine farklı boyutlarda etkiliyor ki aileyi.

verilen çocuk: istenmeyen, değersiz birisi olarak algılıyor kendini.
veren ebeveynler: yoğun suçluluk duyguları yaşıyor.
alan ebeveynler: çocuğu ailesinden ayırmaya yönelik yine suçluluk duyguları.
biyolojik kardeşler: evde kalan/kurtulan olmanın suçluluğu ve çocuklarını ‘veren’ ebeveynlere karşı güvensizlik.

toplumsal bir yara bu mesele. insanların bilinçlenmesinden yana çok umudum yok açıkçası ama belki tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinin ilerlemesi bir nebze etkili olur da daha fazla çocuk ayrılmaz annesinden.