e
sv

Bir Vegan’dan Etseverlere Açık Mektup

1960 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

El Caro and how he Evaded The Zap Gun’ın sizlere söyleyecekleri var…

Dünyanın buzla kaplı bölgeleri hariç toplam karasal alanının üçte biri yediğimiz hayvanları beslemek için kullanıyor. bu faaliyet sonucunda yılda 300 milyon ton et üretiliyor (kırmızı et, kanatlılar, domuz ve diğerleri).

Tahminlere göre yoğun et tüketimine sahip bir insanı beslemek için, sadece bitkilerle beslenen bir kişiye kıyasla 160 kat daha fazla araziye ihtiyaç var. tekrar ediyorum, yüz altmış kat. Hızla artan besi hayvanı ihtiyacını karşılayabilmek için dünyamızın doğal alanları tahrip edilerek çiftliklere dönüştürülüyorlar.

2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar olacağı tahmininden yola çıkıldığında, bu beslenme alışkanlıklarımızı sürdürürsek bizi çok ciddi çevresel sorunlar bekliyor.


Herkesin vejetaryen veya vegan olması beklenemez fakat ihtiyacınızdan fazlasını tüketmeyerek kendiniz ve çocuklarınız için önemli bir yatırım yapmış olacağınıza şüphe yok.

Bu noktada reducetarian kavramı devreye giriyor. vejetaryen/vegan camiası ile hepçil grup arasındaki “ya hep ya hiç” ekseninde geçen sonuçsuz tartışmayı tatlıya bağlayacak bir bakış açısı, her alandaki tüketim alışkanlıklarımızı dizginleyerek bir mantık çerçevesine yerleştirecek bir felsefe bu.

Hangi beslenme tipinin daha sağlıklı olduğuna, hayvanların eziyet çektiğine vesaire değinmediğime dikkatinizi çekerim. sadece çevresel açıdan, dünyanın gelecek nesiller için yaşanabilir bir yer olarak kalması için bir şeyler yapılması gerektiğindem bahsediyorum.