e
sv

Bazı Evli Kadınlar, Yuvalarını Tehlikeye Sokma Pahasına Neden Aldatır?

2024 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bazı evli insanlar neden yuvalarını tehlikeye sokma uğruna aldatma yoluna girer? Bu riski neden alır? İşte kadın ve erkeğin bu konudaki perspektifini kişisel yorumlarla destekleyen bir yazı.

evli kadınların aldatma nedeninin, erkeklerin aldatma nedeniyle uzaktan yakından alakası yoktur. erkek sadece seks için aldatabilir. kadın ise hipergamik sebeplerle daha iyisine ulaşmak için yapar. emin olun aldatıldığınızı öğrenmenizin tek yolu ya ilişkinizin bitmiş olması ya da davranışları doğru yorumlayan akılcı bir erkek olmanızdır. maalesef çoğu erkek aldatıldığını fark etmeyerek, başkasının çocuğuna babalık yapmaktadır.

Peki neden böyle olur?

öncelikle kadının aldatma periyodu iyi anlaşılmalıdır çünkü rastgele dönemlerde gerçekleşmez. araştırmalara göre evli kadınların yumurtlama döneminde aldatma ihtimalinin %65’e kadar arttığı belirlenmiştir. kadınlar bu dönemde daha çok risk alabilir ve tehlikeli kendisinde arzu yaratacak adaylara yönelir (ref: david buss- evolution of desire; syf: 241). bunu kadın çıkarcı, erkekse fırsatçıdır diye açıklıyoruz çünkü kadın için amaç en iyi genetiği çıkarcı amaçla toplamaktır. erkekse fırsatçı amaçlarla bulduğuyla yatmaya çalışır, yani yayılmacı politika izler.

Kadın ne zaman aldatmayı seçer?

o erkek artık maddi veya manevi olarak kadına bir şey ifade etmiyorsa kadın aldatır. memelilere baktığımızda bile böyledir. hatta sürülere yeni katılan bireyler çekiciyse, dişi heyecan duyduğu için yeni bireyle seks yapmayı ve spermlerini almayı tercih eder. bu yüzden primatlar ve maymunlar oral seks konusunda evrimleşerek dişiyi kontrol etmeyi öğrenmiştir.