e
sv

Antalya’da 2017’de Tesadüfen Keşfedilen Doğa Harikası: Tazı Kanyonu

667 Okunma
avatar

Bekir Çağlayan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırlarında yer alan Tazı Kanyonu, 2017 yılında doğa yürüyüş grupları tarafından tesadüfen keşfedildi. Köprüçay Nehri’nin yüksekliği 200 metreyi bulan kayalıklar arasından geçtiği kanyon, doğa harikası olarak nitelendiriliyor.

Kanyon, 10 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindedir. Kanyonun duvarları, yüksekliği 200 metreyi bulan kayalıklardan oluşmaktadır. Kanyonun içinde, Köprüçay Nehri’nin oluşturduğu şelaleler, göletler ve mağaralar bulunmaktadır.

Tazı Kanyonu, doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir yerdir. Kanyon, fotoğrafçılık, doğa yürüyüşü ve kampçılık gibi aktiviteler için idealdir.

Kanyona ulaşmak için, Manavgat ilçesine bağlı Gaziler Köyü’ne gitmek gerekir. Köyden sonra, kanyona giden toprak bir yola girilir. Yol, yaklaşık 1 kilometre sonra kanyon girişine ulaşır.

Kanyona giriş ücretlidir. Giriş ücreti, 2023 yılı için kişi başı 20 TL’dir.

Kanyona gitmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kanyonun zorlu bir yürüyüş parkuru olduğu için, uygun ayakkabı ve kıyafet giymek gerekir. Ayrıca, kanyon içinde su kaynakları olmadığı için, su ve yiyecek gibi malzemeleri yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

Tazı Kanyonu, Antalya’nın doğal güzellikleri arasında önemli bir yere sahiptir. Kanyonu ziyaret ederek, eşsiz bir doğa deneyimi yaşayabilirsiniz.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER